Ήττα-αποκλεισμός στο Κύπελλο από τον Παναθηναϊκό

Την ήττα με 84-54 από τον Παναθηναϊκό Superfoods γνώρισε ο Κολοσσός H Hotels, μένοντας εκτός από τη συνέχεια του Κυπέλλου.

Νωθρά μπήκε στην αναμέτρηση η ομάδα μας, με αποτέλεσμα να κυνηγά από νωρίς στο σκορ (3-8). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό στην επίθεση, αλλά όχι τόσο στην άμυνα και έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε σε διψήφια διαφορά (11-21), κλείνοντας το δεκάλεπτο με το υπέρ του 16-28.

Με την καλή τους άμυνα, οι «θαλασσί» περιόρισαν επιθετικά τον Παναθηναϊκό, ρίχνοντας τη διαφορά στους δέκα (23-33). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έκαναν πολλά λάθη και έτσι οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και πήγαν στα αποδυτήρια με το +22 (27-49).

Ίδια ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού και έτσι η διαφορά να αυξάνεται συνεχώς (34-66), με το σκορ στο τέλος της περιόδου να ήταν στο 40-69. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Κολοσσό να γνωρίζει την ήττα-αποκλεισμό με το τελικό 54-84.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 27-49, 40-69, 54-84

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 7 (1), Σχίζας 4, Χάρις 5 (1), Τζόουνς 13 (1), Πρόστραν 3 (1), Σταμάτης 5, Γεωργαλλής 2, Μπρέι 5 (1), Μπιλλής 1, Αγγελάκος 3 (1), Ράιτ 2, Παπαδάκης 4 (1).

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 11 (3), Γκάμπριελ, Μποχωρίδης, Όγκαστ 6, Λοτζέσκι 14 (2), Καλάθης 13 (3), Παππάς 9 (1), Ντένμον 10 (2), Μήτογλου 3 (1), Γκιστ, Βουγιούκας 14.